-

ParysvelParwowski : zawsze najgorszy, płynący swym nurtem

Potaż, Czerwiec i chemia

Czytając książkę aLamach - zapomnianych żaglowcach żuław i zalewu wiślanego, natknąłem się min. na słowo potaż. Szukając jego znaczenia trafiłem na taką stronę i ciekawy opis na temat chemii Polski i wpływów jej na Europę. ciekawi mnie co Państwo o tym opisie sądzą. A oto link http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10140/k,2



tagi:

ParysvelParwowski
25 grudnia 2019 05:13
5     1678    1 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

stanislaw-orda @ParysvelParwowski
25 grudnia 2019 16:04

link nie działa

zaloguj się by móc komentować

smieciu @ParysvelParwowski
25 grudnia 2019 21:11

Dla mnie ciekawe. Częściowo poruszane zresztą w książkach coryllusa. Rzeczpospolita była widać cennym kąskiem do zawalczenia. A szlachta przez długi czas miała przez to sporo narzędzi do bronienia swojej i rzeczpospolitej niezależności.

Mnie tak swoją drogą intryguje na czym tak naprawdę polegała wczesno piastowska gospodarka.

Rzeczywiście Polska kojarzy się przede wszystkim z rolnictwem. Tylko że to co dzisiaj wydaje się proste: koń ciągnie pług wtedy takie być nie musiało. Choćby dlatego że, jak piszą, pług został w Polsce wprowadzony po 1200r (znając życie dzięki cystersom). A bez pługu, trudno sobie wyobrazić wydajne rolnictwo zbożowe na naszych ciężkich glebach. Radło było jedynie sposobem na spulchnianie gleby w naturalny już sposób gotowej pod wysiewy. Zapewne gdzieś nad rzekami. Dopiero pług umożliwił poważne płodozmiany, dobrą pracę gleby w niemal każdym miejscu Polski.

Piastowie jednak od początku zdają się być raczej bogaci, prowadzą aktywną politykę. Chciałoby się wiedzieć skąd pochodziły te nadwyżki gospodarcze pozwalające na budowę aparatu państwowego.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @smieciu 25 grudnia 2019 21:11
25 grudnia 2019 21:32

Niekoniecznie, radło czyli uprawa gleby, bez jej odwracania, tryumfalnie wraca; o, proszę:https://www.youtube.com/watch?v=muxYAVoKmdM

zaloguj się by móc komentować

Zbigniew @ParysvelParwowski
26 grudnia 2019 10:30

Lomy - statki zalewu wiślanego opisał Adam W. Reszka w swojek książce "Wiślane statki i techniki nawigacyjne od XVI do XX wieku".

zaloguj się by móc komentować

AdalbertXX @ParysvelParwowski
26 grudnia 2019 12:04

A te "Kryminalne  dzieje Papiestwa" autora artykułu z Racjonalisty to  jest  wam znana ? Godne  to jest  polecienia ,czy to zwykłe  kalumnie, rzucane  po lewackiemu na  kościół katolicjki ? 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować